A több mint 11 ezer páron végzett kutatás és nyomonkövetés után azt találták, hogy a kapcsolat megítélése – vagyis az, hogy ki mennyire elégedett a partnerével vagy mennyire méltányolja őt – inkább a kapcsolat minőségéről szól, nem pedig a partner személyiségéről.
Vagyis: a partnerség fontosabb, mint a partner. Még pontosabban: ne koncentrálj annyira arra, hogy valaki megfelel-e az ízlésednek, inkább gondolj arra, hogyan viszonyultok egymáshoz, és hogy a kapcsolatban elégedettnek érzed-e magad.
A kapcsolat minősége a tudósok szerint sok tényezőtől függ: ennek része a kor, a nem, a jövedelem, a személyiség tulajdonságai, valamint a kapcsolat jellemzői – azaz a szeretet, a konfliktusok mélysége és egymás támogatásának mértéke.
Mint kiderült, a kapcsolat elégedettséget kiváltó tényezői:
Az elkötelezettség mértéke
A szexuális elégedettség
A partner elégedettsége
A konfliktusok milyensége
Az élettel való elégedettség
A depresszió megléte/nemléte
A kötöttségek elkerülése
Arra azonban nem tudtak rájönni a kutatók, hogy a fentiek által meghatározott elégedettség milyen szabályszerűség szerint változik (esetleg romlik) az évek során. Nem tértek ki például arra sem, hogy mi a helyzet a párkapcsolatokban megjelenő pénzügyi feszültséggel és a kívülről érkező stresszel… Ami azért tudjuk, a valóságban nagyban meghatározza a magánélet minőségét is!
Forrás: ridikul.hu